Cutremur devastator în Mexic | Bilanţul seismului a ajuns la 225 de morţi/ Donald Trump a exprimat solidaritate cu poporul mexican şi l-a sunat pe Enrique Peña Nieto

Publicat: 20 09. 2017, 20:16
Actualizat: 23 10. 2021, 19:46

Jumătate dintre victime sunt în capitală, Ciudad de Mexico, unde zeci de clădiri s-au prăbuşit.

Autorităţile au avertizat că bilanţul ar putea creşte, în contextul în care multe persoane sunt date dispărute.

Un cutremur de suprafaţă cu magnitudinea preliminară de 7,1 grade s-a produs marţi în centrul Mexicului.

Seismul s-a produs la doar două ore după ce autorităţile mexicane efectuaseră exerciţii de evacuare a populaţiei în caz de cutremur, în contextul în care Mexicul marca marţi 32 de ani de la cutremurul de 8,0 grade care a devastat capitala Ciudad de Mexico în anul 1985, soldat cu moartea a mii de persoane.

Donald Trump, preşedintele SUA, a exprimat solidaritate cu poporul mexican după seismul de 7,1 grade soldat cu sute de morţi, iar miercuri seară a avut o discuţie prin telefon cu omologul său din Mexic, Enrique Peña Nieto.

„Dumnezeu să binecuvânteze locuitorii oraşului Mexico City. Suntem alături de voi şi vom fi alături de voi”, a transmis Donald Trump prin Twitter marţi seară.

Miercuri după-amiază, preşedintele SUA l-a sunat pe omologul său mexican, Enrique Peña Nieto.

Purtătorul de cuvânt al Casei Albe, Sarah Sanders, a confirmat că Donald Trump a discutat cu Enrique Peña Nieto, fără a oferi detalii despre conţinutul conversaţiei.