Prima pagină » Știri externe » Spionul georgian demascat de Rusia avea ca scop destabilizarea regiunii

Spionul georgian demascat de Rusia avea ca scop destabilizarea regiunii

Agentul demascat de serviciul rus de securitate FSB (fostul KGB), care lucra în Caucazul de Nord pentru serviciile secrete georgiene, avea ca scop destabilizarea regiunii, relatează agenţia Interfax, citând o sursă din cadrul FSB.
Spionul georgian demascat de Rusia avea ca scop destabilizarea regiunii
16 mai 2008, 12:34, Știri externe

Ramzan Turkoşvili, născut în 1974, "cetăţean rus originar din Georgia" şi care locuia în Cecenia, trebuia să "caute" rebeli pentru "a-i finanţa şi a organiza rezistenţa armată" în regiune, afirmă sursa citată.

Acest lucru "confirmă implicarea serviciilor secrete ale Georgiei în activităţi teroriste subversive din Caucazul de Nord", potrivit aceleiaşi surse.

Ministerul georgian de Interne a calificat aceste acuzaţii drept "absurde" şi provocatoare. "Este o acuzaţie absurdă. Provocările ruse devin tot mai agresive", a declarat un purtător de cuvânt al Ministerului georgian de Interne, Şota Utiaşvili.

Potrivit sursei din cadrul FSB, însuşi Turkoşvili a recunoscut că a lucrat pentru serviciile secrete georgiene.

"Trebuia în special să pună în legătură serviciile secrete gerogiene cu membrii activi ai grupărilor ilegale armate de pe teritoriul Rusiei", a precizat sursa.

"El avea ca misiune stabilirea de contacte cu ofiţerii poliţiei rutiere pentru a asigura circulaţia liberă a teroriştilor pe teritoriul republicilor din Caucazul de Nord şi de a culege informaţii privind militarii şi angajaţii instituţiilor de stat pentru a fi recrutaţi de serviciile secrete georgiene", a adăugat acesta.

"Până în prezent (…) defileul Pankisi (Georgia) este folosit de organizaţiile teroriste şi extremiste internaţionale ca bază pentru sprijinirea forţelor teroriste care acţionează în Caucazul de Nord", a precizat sursa.

"Liderii grupărilor teroriste aduc un ajutor material de pe teritoriul Georgiei bandelor care acţionează în Caucazul de Nord, coordonează pregătirile pentru atentate, recrutează tineri musulmani în regiunea Ahmeta pentru activităţi extremiste", a precizat acesta.

În timpul celui de al doilea război ruso-cecen care a început 1999, Moscova a acuzat în mod repetat Georgia că tolerează prezenţa separatiştilor ceceni în valea Pankisi, o regiune situată la nord-est de Tbilisi, la frontiera cu Cecenia.

"Este o încercare ratată de a reactualiza problema defileului Pankisi unde, după cum se ştie, nu mai există de mult extremişti", a replicat Utiaşvili.