Reghina Apostolova a fost reţinută cu puţin timp în urmă în parcul „Ivanos” din Orhei.
Acesata este a doua arestare în decurs de o oră, după ce mai devreme vicepreşedintele Partidului „ŞOR”, Marina Tauber, a fost reţinută în acelaţi oraş şi transportată la CNA.
Procurorul general interimar al Republicii Moldova a solicitat de la tribuna Legislativului ridicarea imunităţii Marinei Tauber şi a Reghinei Apostolova, ambele membre ale Partidului ŞOR.
Cele două sunt acuzate de fraudă bancară.
Procuratura Generală a anunţat motivele pentru care cele două deputate ale fracţiunii Şor au fost reţinute în această seară la Orhei. Potrivit unui comunicat al instituţiei, măsura a fost luată după ce cele două au plecat din sala legislativului, scrie site-ul Unimedia.
„Procurorul General interimar, Dumitru Robu, a solicitat în Parlament ridicarea imunităţii deputaţilor în Parlament Marina Tauber şi Reghina Apostolova, însă părăsirea incintei şi deplasarea lor într-o direcţie necunoscută, au făcut necesară reţinerea acestora, în scopul aplicării măsurilor de urmărire penală”, se arată în comunicat.
Acuzatorii de stat menţionează că prin acţiunile de azi, s-a dorit doar ridicarea imunităţii deputatelor şi anunţă că va reveni cu mai multe detalii.