De la depoziţia sa, citită de un judecător în faţa unui tribunal din Zagreb, Mladen Barisici, fost trezorier al HDZ, în opoziţie din decembrie 2011, a afirmat că i-a predat personal lui Sanader şi fondului ilegal al HDZ sume de bani deturnate prin intermediul unei agenţii de marketing, Fimi Media, în valoare de 4,3 milioane de euro dintr-un total de aproximativ zece milioane de euro implicaţi în această afacere.
„I-am predat cea mai mare parte a acestor fonduri lui Ivo Sanader (…) între 2005 şi jumătatea lui 2009”, susţine depoziţia lui Barisici citită de judecător, potrivit imaginilor de la audiere difuzate de site-ul de ştiri Tportal.
Potrivit aceleiaşi surse, Barisici primea bani din partea directoarei Fimi Media, Nevenka Jurak, şi mergea să îl caute la cererea lui Sanader. Barisici şi Jurak sunt, de asemenea, inculpaţi în acest proces şi pledează vinovat.
Potrivit Parchetului, Sanader, care a fost premier în perioada 2003-2009, le-a cerut directorilor mai multor companii de stat să încheie contracte cu Fimi Media şi să plătească servicii fictive. Majoritatea banilor au fost apoi direcţionaţi către Sanader şi fondurile ilicite ale partidului său.
Potrivit depoziţiei sale, Barisici afirmă că i-a predat lui Sanader suma de două milioane de euro cu câteva luni înainte de demisia acestuia din urmă şi retragerea sa din viaţa politică, în iulie 2009.
Premierul „mi-a spus că are nevoie de aceşti bani pentru a face lobby în cadrul negocierilor de aderare (a Croaţiei) la UE”, a explicat el în depoziţia sa.
La încheierea audierii, Ivo Sanader care a pledat nevinovat a respins aceste acuzaţii, calificându-le drept „ficţiune”.
Sanader, în vârstă de 58 de ani, este deja judecat din noiembrie 2011 în două cazuri de corupţie.
Lupta împotriva corupţiei este unul dintre domeniile care va fi supravegheat în mod special de Bruxelles până la aderarea Croaţiei la UE, în iulie 2013.