Prima pagină » Știri externe » Chavez afirmă că Sarkozy l-a invitat în Franţa

Chavez afirmă că Sarkozy l-a invitat în Franţa

Preşedintele Venezuelei, Hugo Chavez, a anunţat că a acceptat invitaţia omologului său francez Nicolas Sarkozy, de a se deplasa în Franţa, fără a preciza însă data la care va avea loc această vizită, relatează AFP.
Chavez afirmă că Sarkozy l-a invitat în Franţa
24 sept. 2007, 09:45, Știri externe

Chavez, care conduce o delegaţie internaţională de mediere în vederea eliberării ostaticilor din Columbia, printre care se află şi Ingrid Betancourt, a făcut anunţul în cadrul programului său televizat de duminică "Alo Presidente".

Invitaţia a fost confirmată vice-preşedintelui Venezuelei, Jorge Rodriguez, în cadrul vizitei sale de sâmbătă la Paris, a precizat Chavez care a purtat personal două discuţii telefonice cu Sarkozy, la 29 august şi 11 septembrie, cu privire la dosarul ostaticilor.

"Sarkozy, cu care am avut deja două convorbiri telefonice mi-a declarat: «vă aştept la Paris» şi voi merge la Paris", a declarat Chavez fără a mai face alte precizări.

Preşedintele socialist al Venezuelei a adăugat că fostul preşedinte Jacques Chirac "a fost considerat de dreapta", dar că relaţiile cu Franţa au fost întotdeauna "cordiale pe plan personal, politic şi economic".