Dominique Strauss-Kahn recunoaşte o relaţie nepotrivită cu camerista: Este o greşeală morală şi nu sunt mândru de ea
„Este o relaţie nepotrivită”, a declarat Strauss-Kahn, adăugând: „Este o greşeală morală şi nu sunt mândru de ea”.
„Mi-a fost teamă, mi-a fost foarte teamă, am fost umilit”, a mai spus fostul director FMI, referindu-se la experienţa din Statele Unite, unde a fost arestat şi acuzat de agresiune sexuală, înainte ca procuratura din Manhattan să renunţe la acuzaţii.
Strauss-Kahn a mai spus că nu intenţionează să negocieze în procedura civilă declanşată împotriva sa de Diallo, care îl acuză de agresiune sexuală.
Înainte de difuzarea interviului, în faţa sediului canalului de televiziune TF1, circa 50 de persoane, în majoritate femei, au participat la o manifestaţie convocată de două organizaţii feministe. Protestatarele purtau două bannere, pe care scria „DSK = lipsă de justiţie. Când o femeie spune nu, înseamnă nu”, şi pancarte cu textele „Anne Sinclair, castrează-l pe DSK”, „DSK, o cameristă nu este un obiect sexual” sau „DSK, homo erectus erectus”.
În Franţa, ziarista şi romanciera Tristane Banon îl acuză pe Dominique Strauss-Kahn că ar fi încercat să o violeze în 2003.
Interogat recent de poliţie, fostul director FMI a recunoscut că i-a făcut avansuri, însă neagă producerea oricărei agresiuni.