Turneul în Egipt şi Israel era programat să înceapă marţi, însă va fi amânat până la mijlocul lunii ianuarie, fapt ce îi permite vicepreşedintelui să fie prezent în Congresul SUA pentru a se asigura că pachetul legislativ privind reforma fiscală trece de votul din Senat, a declarat un oficial de la Casa Albă, potrivit site-ului postului France 24.
Oficialii americani au negat că decizia lui Pence ar avea legătură cu valul de proteste violente izbucnite în Israel după decizia preşedintelui Trump privind Ierusalimul.
Îaintea vizitei, oficialii palestinieni au transmis că liderul american nu este bine venit, iar preşedintele palestinian Mahmoud Abbas a anunţat că nu se va întâlni cu Mike Pence în cursul vizitei sale în regiune.
Proteste violente au avut loc aproape zilnic în teritoriile palestiniene după decizia preşedintelui SUA, Donald Trump, de a recunoaşte oraşul Ierusalim drept capitală a Israelului.