Elon Musk poartă discuții fără precedent cu Pentagonul: cei care au divulgat informații, să fie urmăriți penal
Miliardarul Elon Musk și-a dus vineri campania de reducere a cheltuielilor guvernului federal american și a organizat o întâlnire fără precedent la nivel înalt la Pentagon și solicitat urmărirea penală a oricărui funcționar al Departamentului Apărării care scapă „informații false cu rea intenție” despre vizita sa.
Musk, ale cărui întreprinderi au o serie de contracte cu Departamentul Apărării, s-a întâlnit timp de 80 de minute cu secretarul american al apărării, Pete Hegseth, în prima sa discuție de acest fel la Pentagon, care este responsabil pentru o mare parte din cheltuielile guvernului federal. Nu a fost clar dacă generalii americani s-au alăturat virtual acestei întâlniri.
New York Times a relatat că Musk ar fi informat cu privire la planuri secrete de război pentru China, lucru negat de Musk, Trump și alții. Musk a numit raportul „propagandă pură” și a îndemnat la acțiuni legale împotriva celor care au divulgat informațiile.
„Aștept cu nerăbdare urmărirea penală a celor de la Pentagon care scurg informații false cu rea intenție către NYT. Ei vor fi găsiți”, a scris el pe X înainte de întâlnirea cu Hegseth.
La Casa Albă, după întâlnire, Trump a declarat că nu vrea să arate nimănui planurile Statelor Unite pentru un potențial război cu China și a făcut aluzie la potențialul conflict de interese al lui Musk.
„Nu vreau să arăt asta nimănui. Dar cu siguranță nu i-ai arăta-o unui om de afaceri, care ne ajută atât de mult”, a spus Trump. „Elon are afaceri în China și ar fi susceptibil, probabil, la asta”, a spus Trump.
Stând alături de Trump, Hegseth a spus că a avut o conversație informală cu Musk care s-a axat pe inovație și eficiență.
„Nu a existat niciun plan de război, niciun plan de război chinezesc. Nu au existat planuri secrete”, a spus Hegseth.
În urma controversei legate de articolul din New York Times, o întâlnire planificată între Trump și membrii Statului Major Întrunit într-o sală de ședințe securizată din Pentagon, cunoscută sub numele de „The Tank”, nu a mai avut loc.
Accesul la un plan militar bine păzit ar însemna o extindere bruscă a rolului lui Musk în calitate de consilier al lui Trump, care este vârful de lance al eforturilor de reducere a cheltuielilor guvernului SUA.
De asemenea, ar alimenta întrebări cu privire la conflictele de interese ale lui Musk, care, în calitate de director al Tesla și SpaceX, are, de asemenea, interese comerciale în China.
Casa Albă a declarat anterior că Musk se va recuza dacă apar conflicte de interese între afacerile sale și rolul său în reducerea cheltuielilor guvernului federal.
Deși Musk are deja mai multe contracte cu Pentagonul, oportunitățile pentru companiile sale, în special SpaceX, sub Trump ar putea aduce venituri de miliarde de dolari companiilor sale. Scutul de apărare antirachetă Golden Dome planificat de Trump, care ar putea necesita sute de senzori și alți sateliți pentru a supraveghea rachetele balistice care se apropie, s-ar potrivi în mod natural pentru SpaceX și unitatea sa Starlink.