Elveţienii se opun prin veto cererii daneze de a trimite vehicule blindate în Ucraina

Publicat: 01 06. 2022, 20:07
Actualizat: 01 06. 2022, 20:09

Secretariatul de Stat pentru Afaceri Economice (SECO) a respins propunerea Danemarcei de a furniza Ucrainei vehicule de luptă pentru infanterie Piranha III, a declarat acesta, confirmând un raport al radiodifuzorului SRF.

Elveţia neutră cere ţărilor străine care cumpără arme elveţiene să ceară permisiunea de a le reexporta.

În aprilie, s-a opus prin veto la reexportul de muniţie de fabricaţie elveţiană folosită în tancurile antiaeriene pe care Germania le trimite în Ucraina. De asemenea, a respins cererea Poloniei de a primi arme pentru a ajuta Ucraina vecină.

Elveţia s-a despărţit de practicile din trecut şi a adoptat sancţiunile Uniunii Europene menite să pedepsească Rusia pentru invadarea Ucrainei.

Dar neutralitatea elveţiană se confruntă cu cel mai mare test din ultimele decenii, în condiţiile în care o dezbatere internă face ravagii cu privire la modul de interpretare a politicii care a ţinut Elveţia în afara ambelor războaie mondiale din secolul XX.