Prima pagină » Știri externe » Al-Zawahiri lansează un apel la revoltă împotriva lui Musharraf – AFP

Al-Zawahiri lansează un apel la revoltă împotriva lui Musharraf – AFP

Numărul al doilea în ierarhia reţelei teroriste al-Qaida, Ayman al-Zawahiri, i-a îndemnat pe pakistanezi să se "revolte" împotriva preşedintelui lor, Pervez Musharraf, după ofensiva armată de la Moscheea Roşie din Islamabad, potrivit unei înregistrări video difuzate pe Internet, transmite AFP.
Al-Zawahiri lansează un apel la revoltă împotriva lui Musharraf - AFP
12 iul. 2007, 10:07, Știri externe

"Am făcut un apel la clericii musulmani din Pakistan (…) Musharraf şi câinii lui v-au dezonorat prin slujirea cruciaţilor (occidentalii) şi a evreilor", declară Zawahiri în această înregistrare, precizând că vorbeşte "cu ocazia agresiunii criminale" împotriva moscheii.

"În cazul în care nu vă revoltaţi, Musharraf vă va distruge. Musharaf nu se va opri până ce nu va anihila Islamul din Pakistan", a continuat el în acest mesaj publicat pe site-ul utilizat de obicei de islamişti.