Prima pagină » Știri externe » Ucrainenii au bombardat un pod din zona Herson

Ucrainenii au bombardat un pod din zona Herson

Ucrainenii au bombardat din nou un pod din zona Herson ocupată de ruşi şi au amânat astfel redeschiderea obiectivului, potrivit Reuters.
Ucrainenii au bombardat un pod din zona Herson

Forţele ucrainene au bombardat din nou podul Antonivskyi din oraşul Herson, controlat de Rusia, avariind echipamentele de construcţie şi întârziind redeschiderea acestuia, a anunţat luni agenţia de ştiri Interfax.

Podul este unul dintre singurele două puncte de trecere pentru forţele ruseşti către teritoriul pe care l-au ocupat pe malul vestic al râului Dnipro, în sudul Ucrainei.

Acesta a fost o ţintă cheie pentru forţele ucrainene în ultimele săptămâni, Kievul folosind rachete de înaltă precizie furnizate de SUA pentru a încerca să îl distrugă.

Potrivit primelor informaţii, podul nu are „daune critice” în urma ultimelor bombardamente. Totuşi, autorităţile locale nu au anunţat când va avea loc redeschiderea podului.