Erupţie vulcanică submarină în insulele Canare. Locuitorii din La Restinga au fost evacuaţi

Publicat: 11 10. 2011, 19:10
Actualizat: 07 11. 2012, 05:51

„În faţa evoluţiei episodului seismic care afectează insula Hierro şi ca măsură preventivă, procedăm la deplasarea populaţiei din La Restinga conform planului de protecţie civilă”, a declarat pentru AFP o purtătoare de cuvânt a autorităţilor locale.

Această măsură de precauţie a fost luată la o zi de la o erupţie vulcanică submarină la cinci kilometri de insula Hierro.

Erupţia a avut loc la două zile după un cutremur de 4,3 grade pe scara Richter, cel mai puternic din cele 9.000 înregistrate la faţa locului în ultimele săptămâni. Majoritatea nu au fost resimţite de cei aproximativ 11.000 de locuitori.

Situată în Atlantic pe un fost vulcan submarin, insula spaniolă Hierro trăieşte din 19 iulie în ritmul unei multitudini de cutremure seismice care îngrijorează vulcanologii, aceştia temându-se de o erupţie pe insulă.

Insula este deja în alertă galbenă, al doilea nivel pe o scară de trei. La 27 septembrie, autorităţile au ordonat evacuarea temporară a circa 50 de persoane, între care turişti, din casele lor situate pe versantul vulcanului, după un cutremur cu magnitudinea de 3,4.

Insulele Canare nu au cunoscut alte erupţii după cea a Teneguia, pe insula La Palma, în 1971.