Premierul Justin Trudeau şi-a amânat plecarea de sâmbătă spre Japonia, unde urma să participe la funeraliile fostului premier ucis Shinzo Abe, pentru a primi informări şi a sprijini intervenţia guvernului, a declarat secretarul de presă Cecely Roy pe Twitter, potrivit Reuters.
Avertizarea de uragan vizează o mare parte din centrul Noii Scoţii şi al Insulei Prince Edward, unde locuiesc peste 150.000 de persoane, precum şi pentru părţi din Newfoundland, a anunţat Centrul naţional american pentru uragane. Se anunţă valuri de până la 10 metri şi vânt extrem de puternic. Oamenii din zonele de coastă au fost sfătuiţi să se evacueze.
Furtuna s-ar putea dovedi mai feroce decât reperele uraganul Juan din 2003 şi uraganul Dorian din 2019, a declarat meteorologul Bob Robichaud, de la Centrul canadian pentru uragane.
Cei mai mari doi transportatori ai ţării, Air Canada şi WestJet Airlines, au suspendat zborurile începând de vineri seara.
Fiona a lovit deja insulele din Caraibe la începutul săptămânii, provocând moartea a cel puţin 8 persoane şi lăsând fără curent electric aproape toţi cei 3,3 milioane de locuitori din Puerto Rico.