Prima pagină » Știri externe » Four Seasons Kaiyuan Hotel, un hotel dintr-o zonă turistică a Chinei, s-a prăbuşit: cel puţin un mort şi mai mulţi dispăruţi

Four Seasons Kaiyuan Hotel, un hotel dintr-o zonă turistică a Chinei, s-a prăbuşit: cel puţin un mort şi mai mulţi dispăruţi

Cel puţin o persoană a murit, iar altele sunt dispărute după ce un imobil în care funcţiona un hotel s-a prăbuşit, într-o zonă turistică din estul Chinei, informează Agenţia France-Presse şi cotidianul Le Soir.
Four Seasons Kaiyuan Hotel, un hotel dintr-o zonă turistică a Chinei,  s-a prăbuşit: cel puţin un mort şi mai mulţi dispăruţi

Hotelul Siji Kaiyuan, situat în oraşul turistic Suzhou, în estul Chinei, s-a prăbuşit luni după-amiază.

Conform bilanţului preliminar, o persoană a murit, iar trei sunt în stare gravă în urma accidentului. Alte zece persoane sunt dispărute.

„Operaţiunile de salvare continuă şi a fost demarată o anchetă pentru stabilirea cauzelor accidentului”, a anunţat Departamentul regional pentru Situaţii de Urgenţă.

Zeci de membri ai echipelor de intervenţie caută supravieţuitori printre dărâmături.