Prima pagină » Știri externe » Focuri de armă în incinta Universităţii Princeton

Focuri de armă în incinta Universităţii Princeton

Focuri de armă au fost trase marţi în incinta prestigioasei Universităţi americane Princeton, în apropiere de clădirea istorică Nassau Hall, fără ca cineva să fie rănit, a anunţat serviciul de securitate al universităţii.
Focuri de armă în incinta Universităţii Princeton

Poliţia a intervenit la faţa locului şi a interzis accesul în Nassau Hall, a precizat universitatea în mesaje postate pe site şi pe contul de Twitter.

Nassau Hall este principalul imobil al universităţii, datând din secolul al XVIII-lea.

America a fost traumatizată în ultima perioadă de o serie de atacuri armate în şcoli şi universităţi. În decembrie a avut loc un atac armat într-o şcoală primară de la Newton (Connecticut), în care fost ucise 26 de persoane.

Pe 16 septembrie, un bărbat înarmat a omorât 12 persoane, într-o clădire aparţinând Marinei, la Washington, după care s-a sinucis.

În 2007, un student în vârstă de 23 de ani a uncis 32 de colegi de clasă şi profesori, după care s-a sinucis, la Institutul Politehnic din Virginia, cea mai sângeroasă dramă din şcolile americane.