Prima pagină » Știri externe » Madeleine a fost văzută în Maroc

Madeleine a fost văzută în Maroc

O femeie a declarat că a văzut cum o fetiţă neajutorată, care semăna cu Madeleine McCann, a fost obligată de o femeie marocană să urce într-un taxi şi apoi au dispărut, transmite ediţia electronică a ziarului britanic The Daily Mirror.
Madeleine a fost văzută în Maroc
02 nov. 2007, 16:27, Știri externe

Naoul Malhi, în vârstă de 30 de ani, susţine că a zărit, în luna septembrie, o fetiţă blondă care avea o vânătaie pe faţă şi care era trasă cu forţa de o femeie marocană. Când s-a uitat în ochii fetiţei, Malhi a văzut irisul care are o mică pată şi este identic cu cel al Madeleinei.

"Era Madeleine. Nu poţi confunda acest semn", a explicat aceasta.

Înainte de a putea spune ceva, femeia a urcat micuţa într-un taxi şi a plecat în grabă. Vestea a sosit imediat ce Gerry McCann s-a întors la serviciu, iar detectivul particular angajat de familie o caută pe Maddie de cinci luni, notează sursa citată.

"M-am uitat în ochii fetiţei şi am fost sigură că este Madeleine. Nu poţi confunda semnul din ochii ei. Părul ei blond era tuns mai scurt, avea o vânătaie pe frunte şi părea foarte tristă. Femeia, care avea în jur de 40 sau 50 de ani, o ţinea strâns şi nu a avut contact vizual cu mine. Imediat ce şi-a dat seama că m-am uitat atent în ochii fetiţei, a început să o tragă pe Madeleine şi s-au urcat într-un taxi", a relatat Malhi.

Aceasta a încercat să se urce în taxi împreună cu femeia şi copilul, având în vedere că împărţirea taxiului este o metodă practicată în Maroc.

"M-am grăbit ca să urc în taxi. Am vrut să o opresc să nu ia copilul cu ea, însă m-a împins şi a ţipat la şofer să plece imediat", a adăugat Malhi.

Malhi, care se afla în oraşul marocan Fnidk pentru a vizita nişte rude, a avut însă grijă să ia o carte de vizită a şoferului de taxi înainte ca acesta să plece. "Am fost atât de convinsă de ceea ce am văzut încât am sunat mai târziu la compania de taxiuri", a spus Malhi.

Reprezentanţii companiei au afirmat că şoferul le-a dus pe femeie şi pe copil la o distanţă de 290 de kilometri de Fnidk, în portul mediteranean Housima. Din păcate, şoferul nu a putut da mai multe detalii, deoarece femeia a cerut că fie lăsată în centrul oraşului şi nu în faţa unei case sau a unui bloc.

"Am raportat ceea ce s-a întâmplat poliţiei locale şi autorităţilor din Spania. Oricine ar fi văzut ce am văzut eu nu ar avea nicio îndoială că fetiţa era Madeleine. De când am văzut-o, nu pot să mi-o mai scot din minte. Vreau cu disperare ca cineva să o găsească şi să o aducă înapoi familiei", a relatat marocana Malhi, care în prezent locuieşte în Spania, în apropiere de Marbella.

Sâmbătă se împlinesc şase luni de când Madeleine a dispărut, iar Gerry şi Kate vor participa la o slujbă religioasă în Rothley, satul lor natal.