Forţele lui Muammar Kadhafi au primit instrucţiuni să maltrateze deţinuţii rebeli – dezertori

Publicat: 21 06. 2011, 09:50
Actualizat: 21 06. 2012, 05:31

Patru reprezentanţi ai acestui grup au declarat presei la Benghazi, fieful rebelilor din est, că aveau instrucţiuni să nu aibă „niciun fel de milă pentru prizonieri”, pe care regimul în prezintă ca având legături cu Al-Qaida.

Superiorii le-au ordonat „să nu le acorde prizonierilor drepturile lor”, a explicat presei un fost căpitan al armatei, Mohammed Ahmed Salih Al-Tabowy, ale cărui declaraţii au fost traduse de un interpret.

Dezertorii, prezentaţi presei de Consiliul Naţional de Tranziţie (CNT), organismul politic al rebelilor, au explicat că încearcă de patru luni să se alăture rebelilor din estul ţării, trecând pe la frontierele cu Niger şi Ciad. Ei au ajuns săptămâna trecută la Sarir, la sud-est de Benghazi.

În virtutea convenţiilor de la Geneva, prizonierii de război nu trebuie să fie supuşi relelor tratamente.

Procurorul Curţii Penale Internaţionale (CPI), Luis Moreno-Ocampo, le-a cerut la 16 mai judecătorilor să elibereze mandate de arestare pentru crime împotriva umanităţii pe numele lui Muamamr Kadhafi, al fiului acestuia Seif Al-Islam şi al şefului de serviciului de informaţii libian, Abdallah Al-Senoussi.