Haradinaj, care anterior a mai fost de două ori achitat de acuzaţii privind crime de război, este un fost lider al unui grup paramilitar care lupta pentru independenţă regiunii Kosovo.
Autorităţile franceze urmează să analizeze cererea de extrădare formulată de Serbia.
Dhurata Hoxha, ministrul kosovar de Justiţie, a confirmat arestarea lui Haradinaj şi a declarat că autorităţile de la Pristina vor depune toate eforturile pentru eliberarea cât mai rapidă a fostului premier.
Serbia afirmă că unitatea paramilitară condusă de Haradinaj ar fi torturat şi ucis zeci de civili sârbi, ale căror cadavre ar fi fost descoperite în apropiere de lacul Radonjic din regiunea Decani.
Citeşte şi: Autorităţile germane stiau că autorul atacului de la Berlin folosea 14 identităţi diferite
Citeşte şi: Vicepremier turc: Presupusul autor al atacului de la Istanbul este probabil de origine uigură
Citeşte şi: Cinci morţi şi şapte persoane blocate în subteran, în urma unei explozii la o mină din China
Citeşte şi: Hackerul român „Guccifer” pune la îndoială acuzaţiile Administraţiei Obama privind presupusele imixtiuni ruse în alegerile din SUA