Fostul premier egiptean şi un ministru actual au interdicţie de a părăsi ţara

Publicat: 12 02. 2011, 20:17
Actualizat: 06 11. 2012, 17:46

„Procurorul general Abdel Maguid Mahmoud a decis să le interzică fostului premier Ahmad Nazif şi ministrului Informaţiilor, Anas el-Fekki (…), să părăsească ţara, a relatat Mena, fără a preciza ce anume li se reproşează celor doi.

Într-o decizie luată la o zi după demisia preşedintelui Hosni Mubarak, procurorul a mai hotărât de asemenea să „blocheze bunurile fostului ministru de Interne egiptean Habib el-Adli, precum şi pe cele ale familiei sale, în urma unor plângeri privind transferul a peste patru milioane de lire egiptene (circa 600.000 de dolari) de la o societate de construcţii în contul său personal”, conform agenţiei.

La 3 februarie, premierul egiptean, Ahmed Shafik, a anunţat că fostul ministru de Interne, a cărui plecare a fost cerută cu insistenţă de manifestanţi, va face obiectul unei anchete.

Foşti miniştri şi oficiali egipteni, între care Habib el-Adli şi magnatul în domeniul oţelului Ahmad Ezz, au primit interdicţie de a părăsi Egiptul, iar conturile lor au fost blocate, la decizia Parchetului general.