„Intenţionăm să creăm mai multe linii de control între Murmansk, în apropiere de Novaia Zemlia, şi insula Vranghelia, unde noi vom controla partea estică a Arcticului. Vom controla astfel Arcticul în mod eficient”, a declarat generalul Dorohin.
Oceanul Arctic constituie o regiune prioritară pentru Serviciul rus de frontieră. „Realizăm un nou plan care vizează crearea unui sistem de protecţie în Arctic”, a declarat generalul. Amenajarea sectorului arctic de la frontiera rusă figurează printre misiunile principale ale programului federal pentru explorarea Arcticului, desfăşurat în perioada 2012-2017, a subliniat el.
Ruta maritimă de nord este în prezent protejată de aviaţia FSB, grănicerii din regiunea Murmansk şi paza de coastă din regiunea de nord-est, a afirmat generalul.
„Am stopat activităţile ilicite din această regiune. Am interceptat în special mai multe iahturi britanice şi o navă chineză pe ruta maritimă de nord în 2010”, a adăugat Dorohin.