Gorbaciov voia să îl îndepărteze de la putere pe liderul fostei RDG în 1987

Fostul lider sovietic, Mihail Gorbaciov, a organizat un complot menit să îl îndepărteze de la putere pe liderul Germaniei de Est, Erich Honecker, în ultimii ani ai Războiului Rece, potrivit unui studiu al cotidianului Berliner Morgenpost, relatează publicaţia Bild în ediţia electronică.

Urmărește
18 afișări
Imaginea articolului Gorbaciov voia să îl îndepărteze de la putere pe liderul fostei RDG în 1987

Gorbaciov voia să îl îndepărteze de la putere pe liderul fostei RDG în 1987 (Imagine: Mediafax Foto/AFP)

Potrivit studiului Berliner Morgenpost, Gorbaciov voia ca serviciile secrete ruseşti (KGB) să organizeze o lovitură de stat împotriva omologului său din Germania de Est în 1987, cu doi ani înainte de căderea Zidului Berlinului, cu intenţia de a-l înlocui cu fostul comandant din Dresda, Hans Modrow (81 de ani).

Guvernul sovietic a conceput planul, cu ajutorul KGB, potrivit unor înregistrări de la Kremlin şi unor cercetări istorice, scenariul fiind confirmat şi de fostul consilier al lui Gorbaciov, Valentin Falin.

Fost şef al STASI, Markus Wolf, a fost inclus în acest complot, la 5 februarie 1987 exprimându-şi dorinţa de a se retrage, sub pretextul că vrea să devină scriitor, dar în realitate Moscova dorea ca acesta să înceapă pregătirea operaţiunii, potrivit unui fost oficial, Guenter Schabowski.

Schabowski a declarat că Wolf s-a întâlnit cu şeful KGB, Dmitri Krucikov şi cu Modrow la începutul lui 1987, cel din urmă sprijinind politica lui Gorbaciov privind reducera corupţiei şi democratizarea Guvernului. Acesta a confirmat desfăşurarea întâlnirii, dar nu şi discuţia despre îndepărtarea liderului RDG.

Răspunde pe site-urile Aleph News, Mediafax, Ziarul Financiar și pe paginile noastre de social media - ȘTIU și Aleph News. Vezi răspunsul la Știu, de la ora 19.55, Aleph News.

Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.

 

Preluarea fără cost a materialelor de presă (text, foto si/sau video), purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală, este aprobată de către www.mediafax.ro doar în limita a 250 de semne. Spaţiile şi URL-ul/hyperlink-ul nu sunt luate în considerare în numerotarea semnelor. Preluarea de informaţii poate fi făcută numai în acord cu termenii agreaţi şi menţionaţi aici