Explozia, produsă la ora locală 15.36 (8.36, ora României), s-a soldat şi cu rănirea uşoară a patru persoane, a precizat postul public de televiziune NHK.
Autorităţile au ordonat evacuarea locuitorilor pe o rază de 10 kilometri în jurul centralei nucleare, iar experţi şi jurnalişti ai NHK le-au recomandat persoanelor aflate în apropierea acesteia să nu îşi părăsească locuinţele, să închidă ferestrele şi să nu folosească instalaţiile de climatizare.
Doza de radiaţii absorbită de o persoană la centrala Fukushima este echivalentă cu limita maximă acceptabilă într-un an, conform agenţiei de presă Kyodo.
Purtătorul de cuvânt al Guvernului, Yukio Edano, a declarat că „a fost informat despre o explozie” produsă la Fukushima 1, precizând că autorităţile încearcă să obţină mai multe date despre incident. El a adăugat că în zonă urmează să ajungă echipe speciale de pompieri, antrenate pentru intervenţii în situaţii de urgenţă.
Primele nereguli de la reactorul 1 al centralei Fukushima 1 au fost semnalate imediat după cutremurul cu magnitudinea 8,9 proedus vineri în nord-estul Japoniei. Sistemele de răcire au fost avariate, iar forţele aeriene americane au livrat, în cursul nopţii, lichide speciale de răcire pentru reactor.
Compania Tokyo Electric Power (TEPCO), operatorul centralei, a deschis valvele reactorului, pentru a elibera vaporii radioactivi acumulaţi şi a reduce presiunea internă, al cărei nivel depăşise limitele normale. Agenţia pentru securitate nucleară şi industrială a afirmat, înaintea producerii exploziei, că operaţiunea pare să fi avut succes.