„Putem forma noul guvern al Moldovei în următoarele câteva zile”, a declarat Dodon, aflat într-o vizită în Rusia, unde participă la Forumul Economic Internaţional de la Sankt Petersburg (SPIEF).
„Dacă majoritatea parlamentară şi guvernul nu sunt formate până duminică, va trebui să dizolv Parlamentul săptămâna viitoare, în ziua de luni”, a precizat liderul de la Chişinău.
„Sunt sigur că, dacă un nou guvern se formează, situaţia în Moldova se va schimba dramatic într-un an sau un an şi jumătate, iar mulţi investitori occidentali aflaţi aici vor veni în Moldova, pentru că vor fi interesaţi să facă asta”, a adăugat Dodon.
După alegerile legislative din 24 februarie, în urma cărora niciun partid nu a obţinut majoritatea necesară formării guvernului, politicienii moldoveni au încercat fără succes să ajungă la un acord privind constituirea unui nou guvern.
Partidul Socialiştilor (PSRM), formaţiunea preşedintelui prorus Igor Dodon, care s-a clasat pe primul loc în urma scrutinului parlamentar din Republica Moldova, are 35 de mandate, în timp ce Partidul Democrat din Moldova, condus de Vladimir Plahotniuc, a obţinut 30 de locuri, iar alianţa electorală pro-europeană ACUM a primit 26 de locuri.