- Home
- Externe
- KIEV, (23.04.2022, 09:45)
-
Laura Buciu
Laura Buciu
Imagini cu civili morţi pe stradă în Mariupol, pe reţele de socializare în Ucraina
Au apărut imagini video din oraşul Mariupol, Ucraina, care arată cadavrele a peste 20 de civili care zac de-a lungul unui drum principal, potrivit BBC, care arată că imaginile au apărut pe reţele de socializare.
Urmărește
958 afișări
Imagini cu civili morţi pe stradă în Mariupol, pe reţele de socializare în Ucraina
Videoclipurile, postate pe reţelele de socializare în ultimele zile, apar în contextul în care Organizaţia Naţiunilor Unite a confirmat că investighează sute de acuzaţii de ucidere a civililor în timpul invaziei din Ucraina.
Oraşul port Mariupol, situat în sudul ţării, a fost scena unor lupte intense între forţele ruse şi ucrainene în ultimele zile.
Potrivit BBC, există patru înregistrări video care arată cadavre care zac de-a lungul unei porţiuni de drum din Mariupol.
Într-unul dintre videoclipuri, au fost numărate 18 cadavre şi toate par să poarte haine civile, nefiind vizibile arme. Un cadavru este întins lângă o pungă de cumpărături într-o staţie de autobuz, iar altul lângă o maşină avariată.
În cele patru videoclipuri, aub fost numărate în total 23 de cadavre.
Videoclipurile arată, de asemenea, pagube produse clădirilor, cabluri electrice doborâte şi resturi pe şosea. De asemenea, pot fi văzuţi civili trecând pe lângă cadavre.
Toate înregistrările video sunt filmate în apropiere de Ilyich Iron and Steel Works din nordul Mariupol, potrivit BBC.
Cadavrele sunt aşezate de-a lungul Bulevardului Boika, care se află lângă uzină.
BBC a comparat clădirile, marcajele rutiere, staţiile de autobuz şi alte indicii vizuale observate în videoclipuri, cu imagini din satelit şi imagini stradale ale drumului. De exemplu, într-unul dintre videoclipuri, un cadavru este întins în faţa unui stâlp de iluminat şi a unei secţiuni de gard metalic distinctiv, în spatele căruia se află un zid alb şi o parte a uzinei Ilych. Această imagine corespunde aceluiaşi loc văzut pe Yandex street view.
Nu este clar când au fost filmate videoclipurile. Cu toate acestea, s-a constatat că cel mai vechi dintre cele aflate online a fost cel al reportajului ANNA News, care a fost încărcat pe 15 aprilie.
Cea mai veche apariţie este din 18 aprilie şi, respectiv, 19 aprilie.
Potrivit Institutului pentru Studiul Războiului (ISW), forţele ucrainene au deţinut controlul asupra zonei în care au fost filmate videoclipurile, până la 28 martie.
Acesta afirmă că forţele ruseşti au revendicat controlul acestei zone la 7 aprilie, dar notează, de asemenea, că Ministerul rus al Apărării a afirmat că sute de puşcaşi marini ucraineni s-au predat la uzina metalurgică Ilici la 13 aprilie.
Am cerut firmei americane Maxar imagini din satelit ale bulevardului Boika care să dateze din martie. Aceasta a furnizat una din 11 aprilie, dar în ea nu se vede clar niciun cadavru.
Mai mulţi trecători intervievaţi în înregistrările video au declarat că li s-a spus că victimele au fost ucise de un lunetist ucrainean, care viza persoanele care treceau pe drum.
Pentru cele mai importante ştiri ale zilei, transmise în timp real şi prezentate echidistant, daţi LIKE paginii noastre de Facebook!
Urmărește Mediafax pe Instagram ca să vezi imagini spectaculoase și povești din toată lumea!
Răspunde pe site-urile Aleph News, Mediafax, Ziarul Financiar și pe paginile noastre de social media - ȘTIU și Aleph News. Vezi răspunsul la Știu, de la ora 19.55, Aleph News.
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.
Presa olandeză: Poliţia crede că a identificat hoţii tezaurului dacic, precum şi locaţia unde s-ar afla. ”Este vorba de cel puţin trei autori”
Ţara care pariază tot pe opulenţă absurdă ca să atragă super-bogaţii şi miliardele lor. Au construit palate pentru vânătorii de lux şi acum aşteaptă să vadă cine muşcă momeala
Oficial Direcţia Informaţii Militare: este un grad de probabilitate scăzut pentru o confruntare Rusia – NATO
FOTO. Milionarul de 53 de ani a cerut-o de nevastă pe iubita lui cu 24 de ani mai tânără
PROSPORT.RO
Desertul preferat al copiilor din comunism, care a reapărut în magazine. Se vinde cu 5 lei în Carrefour
GANDUL.RO
Ministrul Justiţiei: La sfârşitul lunii martie cred că SIIJ poate fi desfiinţată. "Această Secţie şi-a ratat rolul pe care l-ar fi putut avea"
ULTIMA ORǍ
vezi mai multe
ŞTIRILE ZILEI
-
astăzi, 14:38
LIVE TEXT OEP respinge orice strămutare a palestinienilor / Planul lui Trump de strămutare a palestinienilor din Gaza câştigă susţinere în Israel. Proteste în faţa Casei Albe împotriva planului preşedintelui Trump privind Gaza. Donald Trump spune că SUA va „prelua” şi va „deţine” Fâşia Gaza.
-
astăzi, 14:37
LIVE TEXT Războiul din Ucraina, ziua 1078. Zelenski sugerează că Ucraina ar trebui să obţină arme nucleare dacă aderarea la NATO este amânată / O lovitură cu drone a Ucrainei ar fi provocat un incendiu la un depozit de petrol din Krasnodar Krai / Şeful AIEA avertizează că atacurile Rusiei asupra reţelei energetice a Ucrainei ar putea provoca un accident nuclear