Imigranţii ilegali din Franţa vor trebui să achite costurile asistenţei medicale

Publicat: 03 11. 2010, 13:42
Actualizat: 13 11. 2012, 02:58

Adunarea Naţională a decis marţi restrângerea accesului la Ajutor Medical de Stat (AME), asistenţa medicală oferită gratuit străinilor care se află în situaţie ilegală în Franţa, iar deputaţii UMP (partidul de guvernământ) au introdus o taxă de 30 de euro.

Amendamentul care introduce această taxă a fost depus de mai mulţi deputaţi UMP, între care Dominique Tian, Thierry Mariani, Dominique Door şi Jean Leonetti. Ideea introducerii taxei fusese evocată de un ministru, în luna iulie.

Mai multe asociaţii au denunţat măsura, afirmând că este vorba de stigmatizarea străinilor. „Dacă accesul la asistenţa medicală gratuită se reduce prea mult, imigranţii clandestini vor trebui să aştepte pentru a primi îngrijiri medicale. Vor fi îngrijiţi într-un stadiu patologic mai avansat, cu riscul de a se prezenta la medic când au nevoie urgentă de îngrijiri, iar situaţia va fi mai complicată”, atrage atenţia Observatorul dreptului la sănătate al străinilor (ODSE).