Prima pagină » Știri externe » Alertă sanitară la noul sediu al Guvernului din Hong Kong

Alertă sanitară la noul sediu al Guvernului din Hong Kong

O vastă operaţiune de dezinfectare s-a desfăşurat marţi la noul sediu al Guvernului din Hong kong, după descoperirea unei concentraţii anormale de legionella şi spitalizarea unui ministru.
Alertă sanitară la noul sediu al Guvernului din Hong Kong

Nouă probe de apă prelevate în mai multe locuri din clădire, între care biroul şefului Guvernului, au fost testate pozitiv cu bacteria legionella, au anunţat autorităţile sanitare din fosta colonie britanică, cedată Chinei în 1997.

Prelevarea acestor eşantioane a fost decisă după spitalizarea ministrului Educaţiei, Michael Suen, care a suferit de legioneloză, o boală ale cărei simptome în forma sa uşoară sunt similare cu cele ale gripei.

În forma gravă, este „boala legionarului”, care se manifestă printr-o infecţie pulmonară severă tratată cu antibiotice. Această infecţie pulmonară poate conduce la deces în 10 la sută din cazuri.

Legionella, bacteria prezentă în mod natural în apa dulce, proliferează mai ales în instalaţiile prost întreţinute.

Concentraţii anormale au fost găsite în toaletele mai multor ministere, la cantină şi în brutăria instituţiei.

Noile clădiri ale guvernului datează din 2011, iar în ele lucrează aproximativ 3.000 de persoane.