Jim Breheny, directorul grădinii zoologice, a precizat că reptila numită de presă Cobra-dini a fost găsită joi dimineaţă şi că, în câteva zile, secţiunea de reptile a grădinii zoologice va fi redeschisă pentru public.
Reprezentanţii Bronx Zoo au anunţat găsirea cobrei şi pe pagina de Twitter a instituţiei, precizând că „răbdarea a fost o strategie câştigătoare”. Aceştia au prezentat şi o poză a cobrei, în spaţiul în care a fost găsită de echipa de căutare.
Breheny le-a mulţumit angajaţilor grădinii zoologice pentru voinţa şi profesionalismul lor, apreciind şi susţinerea publicului şi a mass-media.
Cobra-dini a scăpat, în urmă cu şase zile, din Bronx Zoo şi a devenit o mică celebritate la New York, fotoreporteri înarmaţi cu camere petrecând ore în şir căutând şarpele în apropierea grădinii zoologice.
Reptila – care poate ucide un om în doar 15 minute, iar un elefant în aproximativ trei ore – a scăpat din grădina zoologică din Bronx vinerea trecută. Oficialii grădinii zoologice au spus că şarpele este o femelă ajunsă la adolescenţă, măsurând aproximativ o jumătate de metru şi că era improbabil să se fi depărtat foarte mult de „casă”.
Zoo-ul a închis locuinţele celorlalte reptile, până la găsirea cobrei.
Directorul grădinii zoologice a spus că, pentru a înţelege situaţia, trebuie înţeleşi şerpii. El a explicat că reptila, asemănătoare cu cea despre care se spune că a fost folosită de Cleopatra pentru a se sinucide, s-a ascuns într-un spaţiu închis, pentru a se simţi în siguranţă.
Oficialul a mai spus că, odată ce i se face foame sau sete, cobra va începe să dea târcoale clădirii grădinii zoologice, lucru care s-a şi întâmplat.
El a subliniat că natura retrasă a cobrei nu o face un pericol major pentru public şi că vremea rece din New York, unde au fost anunţate minus două grade Celsius, a împiedicat reptila să se aventureze în spaţii deschise.
Şarpele a ajuns o mică celebritate în metropola americană, unde a fost numit „Cobra-dini” de către tabloide.