Irakul l-a expulzat pe ambasadorul Suediei, în contextul intensificării tensiunilor bilaterale
Administraţia de la Bagdad a anunţat expulzarea ambasadorului Suediei şi chemarea din Suedia a însărcinatului cu afaceri irakian. Conform unor surse, autorităţile irakiene au suspendat autorizaţia de funcţionare a companiei suedeze Ericsson.
Protestatari anti-islam, printre care se numără un imigrant irakian care a ars un exemplar al Coranului la Stockholm în iunie, au primit autorizaţie din partea Poliţiei suedeze pentru a organiza o nouă manifestaţie similară joi, în faţa Ambasadei Irakului din Suedia. Protestatarii au distrus parţial un exemplar al Coranului, dar nu l-au ars.
Înaintea manifestaţiei din Suedia, sute de protestatari au atacat joi dimineaţă Ambasada suedeză din Bagdad, pe fondul tensiunilor generate de protestele în care sunt arse exemplare a Coranului, cartea sfântă a islamului.
Guvernul irakian a condamnat vehement violenţele de la Ambasada Suediei, dar a avertizat că orice protest din Suedia în care sunt incendiate exemplare ale Coranului riscă să genereze „întreruperea relaţiilor diplomatice”.
În Suedia au avut loc în ultimii ani mai multe acţiuni de protest în care au fost arse exemplare ale Coranului. Acţiunile sunt organizate de activişti anti-islam care pretind că îşi manifestă libertate de exprimare. La rândul său, Turcia a criticat dur acţiunile de protest de acest fel din Suedia şi tergiversează ratificarea tratatului pentru integrarea ţării în NATO, invocând şi găzduirea unor militanţi separatişti kurzi.