Iranul propune o perioadă de tranziţie în Siria, sub supervizarea lui Bashar al-Assad

Publicat: 15 10. 2012, 17:59
Actualizat: 25 05. 2020, 23:49

„Propunem oprirea violenţei, încetare a focului, sistarea trimiterii de arme şi a susţinerii grupurilor teroriste, precum şi organizarea unui dialog naţional între opoziţie şi guvern”, a declarat ministrul adjunct al Afacerilor Externe, Hossein Amir-Abdollahian.

Teheranul propune o „perioadă de tranziţie care să conducă la organizarea de alegeri prezidenţiale şi legislative (…) şi toate acestea sub supervizarea preşedintelui Assad”, a continuat el.

El a adăugat că Siria şi-a dat „acordul” pentru această propunere.

Ministrul iranian de Externe Ali Akbar Salehi i-a înmânat, duminică, lui Brahimi, care se afla în vizită la Teheran, această „propunere informală” care să pună capăt conflictului sirian.

Duminică seara, Brahimi a avut o întrevedere cu preşedintele iranian Mahmoud Ahmadinejad în cursul căreia liderul iranian a reiterat propunerea Guvernului iranian de a ajuta la rezolvarea crizei.

Iranul „este pregătit să coopereze şi să furnizeze ajutor pentru ca poporul sirian să poată regăsi calmul şi securitatea”, a declarat preşedintele iranian, potrivit site-ului preşedinţiei.

Iranul este principalul aliat regional al preşedintelui Assad.

Violenţele din Siria s-au soldat cu cel puţin 33.000 de morţi de la începutul lui martie 2011, când a început revolta împotriva regimului, potrivit Observatorului sirian pentru drepturile omului (OSDO).

Brahimi se află într-un turneu regional pentru a căuta o rezolvare în cazul conflictului sirian intrat luni în cea de-a 20 lună. El a ajuns luni la Bagdad.