Islanda speră să îşi redeschidă luni spaţiul aerian

Islanda speră să îşi redeschidă luni principalul său aeroport, închis în urma erupţiei vulcanice care afectează ţara de sâmbătă, a declarat o purtătoare de cuvânt pentru CNN.

Urmărește
8 afișări

Pentru moment "nu există niciun impact asupra zborurilor europene sau transatlantice", a precizat Eurocontrol.

Cenuşa ar putea ajunge în Scoţia marţi, iar în Franţa şi Spania joi, potrivit Eurocontrol.

Anul trecut, erupţia unui alt vuclan islandez, Eyjafjallajokull, a atras atenţia întregii lumi după ce a perturbat grav traficul aerian european.

Răspunde pe site-urile Aleph News, Mediafax, Ziarul Financiar și pe paginile noastre de social media - ȘTIU și Aleph News. Vezi răspunsul la Știu, de la ora 19.55, Aleph News.

Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.

 

Preluarea fără cost a materialelor de presă (text, foto si/sau video), purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală, este aprobată de către www.mediafax.ro doar în limita a 250 de semne. Spaţiile şi URL-ul/hyperlink-ul nu sunt luate în considerare în numerotarea semnelor. Preluarea de informaţii poate fi făcută numai în acord cu termenii agreaţi şi menţionaţi aici