Prima pagină » Știri externe » Pakistanul a transferat în valea Swat trupe de la graniţa cu India

Pakistanul a transferat în valea Swat trupe de la graniţa cu India

Preşedintele pakistanez, Asif Ali Zardari, a anunţat vineri că trupele staţionate la graniţa cu India au fost transferate către regiunea Swat, unde se desfăşoară o amplă ofensivă împotriva talibanilor.
09 mai 2009, 12:28, Știri externe

"Am făcut deja acest lucru", a spus Zardari, întrebat, într-o emisiune a postului de televiziune PBS, de ce Pakistanul menţine trupe la graniţa cu India, deşi acestea ar fi mai utile în lupta împotriva talibanilor. El nu a precizat însă numărul militarilor transferaţi.

Armata pakistaneză este implicată, de aproape două săptămâni, într-o amplă ofensivă împotriva talibanilor în valea Swat, fostă zonă turistică aflată în prezent sub controlul militanţilor.

Forţele pakistaneze au anunţat vineri că au ucis aproape 160 de talibani în decurs de 24 de ore şi au declanşat o ofensivă "de mare amploare" în regiunea unde încearcă să obţină eliminarea tuturor combatanţilor care au legături cu al-Qaida.

Zardari a anunţat vineri un "război total" împotriva talibanilor

"Este o ofensivă, este război. Dacă ne ucid militarii, atunci vom face şi noi acelaşi lucru", a spus el la Washington, unde se află începând de miercuri şi unde a fost primit de preşedintele american, Barack Obama.

În ceea ce priveşte relaţiile cu India, rival istoric al Pakistanului, Zardari a reluat promisiunea de cooperare în vederea îmbunătăţirii relaţiilor. "Am considerat întotdeauna India drept un vecin cu care vrem să ne îmbunătăţim relaţiile", a spus el.