Italia îşi va reduce efortul militar în cadrul operaţiunilor NATO, în acord cu aliaţii săi

(Ştire redifuzată. Ştirea a fost publicată iniţial miercuri, 6 iunie.)

Urmărește
5 afișări

Italia a anunţat miercuri o reducere progresivă a participării sale militare la operaţiunile internaţionale, anunţând că acţionează atât "în acord" cu aliaţii săi, cât şi din cauza constrângerilor bugetare, relatează AFP.

Consiliul Suprem de Apărare, un organism din care fac parte preşedintele Giorgio Napolitano, premierul Silvio Berlusconi şi principalii săi miniştri, a hotărât să "procedeze, în acord cu instituţiile internaţionale şi ţinând cont de evoluţiile de pe teren, la toate modificările posibile de contingente", potrivit unui comunicat oficial.

Evocând "o disponibilitate redusă de resurse financiare", Consiliul Suprem pentru Apărare a anunţat că această căutare a unei soluţii de reducere a efortului militar va fi "ponderată şi se va realiza în timp util".

Consiliul a realizat un bilanţ asupra "situaţiei internaţionale, acordând o atenţie specială crizei în curs din ţările din Africa de Nord, Orientul Mijlociu şi Afganistan".

Cu privire la Libia, oficialii italieni au cerut comunităţii internaţionale "să evalueze acţiunile posibile în situaţia post-conflict, care pare să se profileze odată cu încheierea misiunii în curs, sub mandat ONU".

Italia a mobilizat trupe în Afganistan, Liban şi Kosovo şi este angajată în operaţiunile militare ale NATO din Libia, spre nemulţumirea profundă a Ligii Nordului, un partid populist condus de Umberto Bossi, principalul aliat al lui Silvio Berlusconi, care solicită o reducere importantă a efortului militar naţional, în vederea degajării acestor resurse, în contextul în care ţara este afectată de o criză economică.

Răspunde pe site-urile Aleph News, Mediafax, Ziarul Financiar și pe paginile noastre de social media - ȘTIU și Aleph News. Vezi răspunsul la Știu, de la ora 19.55, Aleph News.

Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.

 

Preluarea fără cost a materialelor de presă (text, foto si/sau video), purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală, este aprobată de către www.mediafax.ro doar în limita a 250 de semne. Spaţiile şi URL-ul/hyperlink-ul nu sunt luate în considerare în numerotarea semnelor. Preluarea de informaţii poate fi făcută numai în acord cu termenii agreaţi şi menţionaţi aici