Italia va acorda Tunisiei un ajutor de urgenţă în valoare de cinci milioane de euro
Ministrul italian de Externe a anunţat un ajutor în valoare de cinci milioane de euro „pentru proiecte care vor fi identificate de Guvernul provizoriu”, la finalul unei întâlniri, luni seara, în capitala tunisiană, cu premierul Mohamed Ghannouchi, a anunţat agenţia tunisiană.
„O linie de credit în valoare de 100 de milioane de euro va fi anunţată la Conferinţa de la Cartagina, în martie”, a adăugat el, referindu-se la conferinţa internaţională asupra reformelor politice şi economice pe care Guvernul tunisian a prevăzut că o va organiza, pentru a obţine susţinerea comunităţii internaţionale.
De asemenea, Frattini a propus Tunisiei o „cooperare operaţională” pentru a o ajuta în lupta contra fluxului de imigranţi clandestini către Italia, potrivit agenţiei oficiale TAP.
La finalul întâlnirii cu Ghannouchi, el a anunţat că i-a oferit o „cooperare pragmatică şi operaţională cu respectarea suveranităţii statului tunisian” pentru controlarea plecărilor imigranţilor ilegali tunisieni către zona de coastă italiană, a adăugat agenţia.
El a propus ca echipamente ca radare şi vedete „să fie puse la dispoziţia armatei tunisiene, pentru blocarea fluxului de imigranţi ilegali”, a precizat TAP.
Ministrul italian a făcut aceste propuneri în contextul în care, la sfârşitul săptămânii trecute, relaţia dintre Roma şi Tunis a devenit tensionată, după sosirea a mii de imigranţi ilegali, în numai cinci zile, pe Insula Lampedusa, la 138 de kilometri de coastele tunisiene.
Ministrul italian de Interne, Roberto Maroni, şi-a anunţat duminică intenţia de a cere trimiterea de poliţişti în Tunisia.
Tunisul a apreciat această idee ca „inacceptabilă” şi a respins „orice ingerinţă în afacerile sale interne”.
Această primă criză diplomatică cu care se confruntă Guvernul de tranziţie tunisian a luat o asemenea întorsătură, încât Frattini a anunţat, duminică seara, această vizită-surpriză la Tunis, realizată în cadrul unui turneu în Siria şi Iordania, prevăzut anterior.
El urma să plece din această ţară în noaptea de luni spre marţi, potrivit anturajului său.