Prima pagină » Știri externe » John Kerry: Încă nu am obţinut un acord de încetare a focului între mişcarea Hamas şi Israel

John Kerry: Încă nu am obţinut un acord de încetare a focului între mişcarea Hamas şi Israel

Secretarul de Stat american, John Kerry, a declarat vineri că negocierile de la Cairo nu s-au soldat cu găsirea unui acord de încetare a focului între mişcarea islamistă Hamas şi Israel şi a făcut apel, împreună cu secretarul general ONU, Ban Ki-moon, la un armistiţiu de şapte zile.
John Kerry: Încă nu am obţinut un acord de încetare a focului între mişcarea Hamas şi Israel

Exprimându-se în faţa presei, la Cairo, alături de Ban Ki-moon, John Kerry a explicat divergenţele existente între cele două părţi asupra „termenilor” privind încetarea focului, adăugând, totuşi, că s-a ajuns la „un cadru de bază” pentru un armistiţiu.

La rândul său, ministrul egiptean de Externe, Sameh Shoukri, a afirmat că „niciuna dintre cele două părţi nu a dat dovadă de suficientă voinţă pentru a negocia”.

El a făcut apel la un armistiţiu umanitar pentru o perioadă de şapte zile.

Pe de altă parte, John Kerry a spus că nu a prezentat oficial o propunere de armistiţiu.

„Ei probabil au respins anumiţi termeni ai propunerii, nu cadrul (…), însă eu nu am prezentat propunerea”, a afirmat el.

El a spus că urmează să se deplaseze la Paris, unde se va întâlni cu omologii săi turc, Ahmet Davutoglu, şi qatarian, Khaled al-Attiya, în vederea obţinerii unui acord de încetare a focului.