John McCain face glume nesărate la adresa iranienilor (Video)
McCain, cunoscut pentru comentariile sale directe, a făcut aceste declaraţii în replică la un raport care dezvăluie că exporturile americane către Iran au crescut de zece ori în timpul mandatului preşedintelui George W. Bush, în pofida ostilităţii dintre cele două ţări.
Ţigările ocupă un rol important în cadrul exporturilor americane către Republica Islamică, potrivit unei analize a vânzărilor din ultimii şapte ani efectuate de Associated Press.
"Poatea aceasta este o modalitate de a-i ucide", a declarat McCain, în cursul unui mititing electoral organizat în oraşul Pittsburgh. "Am spus-o în glumă, ca o persoană care nu a mai fumat de 28-29 de ani", a adăugat el zâmbind.
El a refuzat apoi să facă alte comentarii pe tema exporturilor americane către Iran.
Anul trecut, în cursul unei întâlniri electorale organizate în statul Carolina de Sud, senatorul de Arizona, întrebat dacă există vreun plan de atacare a Iranului, a răspuns fredonând o cunoscută melodie, Barbara Ann.
"Cunoaşteţi cântecul acela vechi al trupei Beach Boys, Bomb Iran?", a întrebat el, fredonând apoi "Bomb bomb bomb, bomb bomb Iran", înainte de a răspunde serios la întrebare.