Kristalina Gheorghieva, desemnată pentru postul de comisar european din partea Bulgariei

Publicat: 19 01. 2010, 13:37
Actualizat: 07 11. 2012, 14:23

Premierul bulgar Boiko Borisov l-a informat pe preşedintele CE, Jose Manuel Barroso, despre „intenţia sa de a o desemna pe Kristalina Gheorghieva, în prezent vicepreşedinte al Băncii Mondiale, ca membru al Comisiei Europene”, se arată într-un comunicat al Comisiei.

Barroso „se va întâlni cât mai curând posibil cu aceasta pentru a decide dacă este de acord cu această nominalizare” şi precizează că va respecta „decizia personală” a lui Rumiana Jeleva, potrivit comunicatului.

Preşedintele Comisiei Europene a salutat „reacţia rapidă a Guvernului bulgar faţă de această situaţie” şi speră că procedura de numire a membrilor noii Comisii va continua pentru a fi „încheiată în termen cât mai scurt”.

Candidata desemnată de Bulgaria pentru un post de comisar european, Rumiana Jeleva, a renunţat la această candidatură şi a demisionat din funcţia de ministru bulgar de Externe, anunţase marţi grupul conservator din Parlamentul European, din care face parte.

Rumiana Jeleva se afla de aproape o săptămână într-o poziţie incertă, după ce a fost audiată de Parlament, care îi examinează pe toţi comisarii desemnaţi. Aceştia urmau să îşi înceapă mandatul în principiu în debutul lunii februarie.

Rumiana Jeleva a fost acuzată săptămâna trecută, când a fost audiată de către comisia de specialitate a Parlamentului European, că nu a dezvăluit o parte din interesele sale, omiţând să menţioneze acţiunile deţinute la firma bulgară de consultanţă Global Consult.

Comisia pentru Dezvoltare, care a audiat-o pe Jeleva săptămâna trecută, anunţase că se va întruni cu uşile închise marţi după-amiază, pentru a da un aviz definitiv asupra candidaturii lui Jeleva. Eurodeputaţii urmau să hotărască dacă ei consideră că Jeleva este demnă să primească mandatul de comisar european pentru Ajutor umanitar.