Deşi autorităţile române afirmă că a fost depistată o bacterie la florile şi seminţele provenind din Olanda, eurodeputaţii creştin-democraţi olandezi privesc cu suspiciune momentul în care au fost luate aceste măsuri.
Eurodeputaţii olandezi i-au cerut explicaţii în legătură cu această situaţie comisarului UE pentru Piaţa Comună, Michel Barnier.
Un purtător de cuvânt al asociaţiei producătorilor de flori din Olanda a declarat că „nu există nicio bacterie în prezent”.
Anul trecut, exporturile olandeze de bulbi spre România au atins nivelul de 700.000 de euro.
Olanda a anunţat vineri că se va opune în continuare aderării României şi Bulgariei la Schengen. „S-a decis în Guvern că vom continua să ne opunem intrării României şi Bulgariei”, a declarat Elaine de Boer, purtătoarea de cuvânt a ministrului olandez al Imigraţiei, Gerd Leers. „Nu vom aproba nici măcar intrarea parţială”, a adăugat purtătoarea de cuvânt.
Subiectul posibilei aderări la Schengen a României şi Bulgariei va fi discutat joi, la Bruxelles.