Prima pagină » Știri externe » Liderul opoziţiei sârbe renuţă la refuzul de a consuma lichide, dar îşi continuă greva foamei

Liderul opoziţiei sârbe renuţă la refuzul de a consuma lichide, dar îşi continuă greva foamei

Liderul principalului partid de opoziţie din Serbia, Tomislav Nikolici, a decis joi să renunţe la refuzul de a consuma lichide, dar îşi continuă greva foamei, pe care a început-o sâmbătă, a anunţat presa sârbă, citată de AFP.
21 apr. 2011, 14:41, Știri externe

Nikolici, în vârstă de 59 de ani, a luat această decizie în urma unui apel al Patriarhului ortodox sârb, Irineu, care l-a invitat să îşi înceteze protestul prin intermediul unui preot care l-a vizitat, au precizat postul de televiziune B92 şi agenţia Beta.

Nikolici, preşedintele Partidului sârb al Progresului (SNS), şi-a început protestul sâmbătă, în faţa câtorva zeci de mii de susţinători reuniţi în faţa Parlamentului.

El cere alegeri legislative anticipate, prevăzute în mod normal pentru mai 2012 în Serbia.