Liderul unui grup disident iranian cu sediul în SUA, arestat în Iran

Publicat: 01 08. 2020, 20:29
Actualizat: 23 10. 2021, 02:29
Agenţi ai serviciilor secrete iraniene l-au arestat preventiv pe liderul unui grup disident cu sediul în Statele Unite, acuzat că a organizat un atentat asupra unei moschei, în 2008, informează cotidianul Le Figaro.
 
„Jamshid Sharmahd, liderul grupului terorist Tondar, cu sediul în SUA, este în custodia serviciilor secrete iraniene”, a anunţat sâmbătă Ministerul Informaţiilor de la Teheran.
 
Potrivit autorităţilor iraniene, suspectul „desfăşura operaţiuni militare şi acte de sabotaj în Iran”.
 
În plus, Jamshid Sharmahd este suspectat că a organizat atentatul comis în anul 2008 asupra unei moschei din oraşul iranian Chiraz, un atac soldat cu 14 morţi şi 208 răniţi.
 
Grupul disident Tondar, cunoscut şi sub denumirea Asociaţia Monarhistă din Iran, contestă regimul islamist iranian.