Macron prognozează că războiul din Siria împotriva Stat Islamic se va încheia în februarie 2018

Președintele francez Emmanuel Macron estimează că războiul împotriva militanților rețelei teroriste Stat Islamic în Siria se va încheia în luna februarie 2018 și a îndemnat regimul Bashar al-Assad și opoziția siriană moderată să participe la noi negocieri de pace, informează postul France 24.

Urmărește
2 afișări

"Tocmai ce am câștigat cu coaliția războiul din Irak", a declarat Macron într-un interviu pentru postul de televiziune France 2.

"Și cred că la mijlocul spre finalul lunii februarie vom câștiga și războiul din Siria", a completat președintele francez.

Macron l-a descris pe președintele de la Damasc, Bashar al-Assad, drept "inamicul poporului sirian", însă a insistat că: "Trebuie să discutăm cu Assad și reprezentanții săi".

În pofida eșecului înregistrat săptămâna acestă în cadrul negocierilor de pace de la Geneva, desfășurate sub egida ONU, Macron a declarat că dorește ca "un proces (de pace) să apară la începutul anului următor, cu reprezentanții lui Assad, și sper că, de asemenea, cu reprezentanții întregii opoziții".

Răspunde pe site-urile Aleph News, Mediafax, Ziarul Financiar și pe paginile noastre de social media - ȘTIU și Aleph News. Vezi răspunsul la Știu, de la ora 19.55, Aleph News.

Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.

 

Preluarea fără cost a materialelor de presă (text, foto si/sau video), purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală, este aprobată de către www.mediafax.ro doar în limita a 250 de semne. Spaţiile şi URL-ul/hyperlink-ul nu sunt luate în considerare în numerotarea semnelor. Preluarea de informaţii poate fi făcută numai în acord cu termenii agreaţi şi menţionaţi aici