Anunţul vine la trei săptămâni după ce compania a fost dată în judecată de actriţa Scarlett Johansson.
Actriţa, luna trecută, a dat în judecată compania Disney, susţinând că aceasta şi-a încălcat contractul atunci când a oferit filmul pe serviciul său de streaming în acelaşi timp cu difuzarea în cinematografe.
În procesul depus la Curtea Superioară din Los Angeles, Johansson a susţinut că strategia de lansare în paralel a filmului i-a redus câştigurile care reprezentau o cotă parte din suma pe care filmul o făcea în cinematografe.
Disney s-a apărat spunând că lansarea online a filmului „a îmbunătăţit semnificativ capacitatea lui Scarlett Johansson de a câştiga compensaţii suplimentare în plus faţă de cele 20 de milioane de dolari pe care le-a primit până în prezent”.
Rezultatul procesului ar putea avea ramificaţii mari asupra industriei: a relaţiei dintre filme şi cinematografe, dar şi a modului în care sunt realizate contractele actorilor.