La Deraa „sunt morţi şi răniţi”, a declarat unul dintre militanţi, care a reuşit să intre în legătură cu surse de la faţa locului, adăugând însă că locuitorii nu pot confirma bilanţul, deoarece „corpurile neînsufleţite se află pe străzi şi nu le pot recupera”.
„Lunetiştii au ocupat poziţii pe acoperişuri, iar tancurile se află în centrul oraşului”, a adăugat sursa citată.
Un alt militant pentru drepturile omului, aflat la Deraa, a afirmat că sute de membri ai serviciilor de securitate siriene au pătruns luni dimineaţă în oraş, unde au fost auzite focuri de armă. El a adăugat că militarii din serviciile de securitate „deschid focul în toate direcţiile şi avansează în spatele blindatelor”, iar alimentarea cu energie electrică a fost întreruptă.
La Deraa au avut loc primele manifestaţii împotriva regimului sirian, iar zeci de persoane au fost ucise în urma reprimării violente a protestelor.