Majoritatea judecătorilor Curții Supreme din Brazilia au votat pentru judecarea lui Bolsonaro
Trei din cei cinci membri ai completului de judecată s-au pronunțat deja în favoarea trimiterii în judecată. Dacă va fi găsit vinovat în procesul așteptat mai târziu în acest an, Bolsonaro riscă o pedeapsă de peste 20 de ani de închisoare.
În deschiderea ședinței, judecătorul Alexandre de Moraes, care supraveghează cazul, a prezentat imagini dramatice cu susținătorii lui Bolsonaro asaltând clădiri guvernamentale, la o săptămână după învestirea președintelui Luiz Inácio Lula da Silva, în ianuarie 2023.
Bolsonaro, fost căpitan de armată de extremă dreapta și președinte al Braziliei între 2019 și 2022, este acuzat de cinci infracțiuni, printre care tentativă de abolire violentă a ordinii democratice și tentativă de lovitură de stat.
Judecătorul Moraes a declarat că Bolsonaro „a condus un efort sistematic de a discredita sistemul de vot electronic”, parte din strategia de a submina rezultatul alegerilor pierdute.
Curtea Supremă a început marți analiza acuzațiilor aduse lui Bolsonaro și altor șapte apropiați. Bolsonaro a fost prezent în sală, așezat în prima bancă și nu a făcut nicio declarație – o imagine care a amintit de procesul fostului președinte american Donald Trump din anul trecut.
Înaintea acestei audieri decisive, Bolsonaro a organizat un miting pe plajă, la Rio de Janeiro, încercând să profite de scăderea popularității lui Lula și să pună presiune pe Congres pentru adoptarea unei legi de amnistie în favoarea lui și a susținătorilor săi închiși.
O firmă de avocatură a depus luni o cerere de „habeas corpus”, cerând instanței să justifice legal arestările.
Chiar dacă unii aliați ai săi susțineau că mitingul ar putea aduna peste un milion de oameni, realitatea a fost mult mai modestă – două agenții independente de sondare au estimat prezența la doar 20.000–30.000 de persoane.
Deși i s-a interzis să mai candideze până în 2030, în urma unei decizii a Curții Electorale Superioare din Brazilia, Bolsonaro continuă să insiste că va candida din nou la președinție anul viitor.