Malaezia cere familiei lui Kim Jong-Nam mostre de ADN înainte de a-i preda trupul

Publicat: 17 02. 2017, 10:13
Actualizat: 30 03. 2020, 08:24

Medicii legişti malaezieni încearcă să afle detalii despre asasinarea lui Kim Jong-Nam, atribuită de Seul agenţilor care lucrează pentru autorităţile de la Phenian.

Experţii efectuează vineri analize pentru a afla care este substanţa toxică cu care ar fi fost stropită faţa lui Kim Jong-Nam în momentul în care acesta se pregătea să se îmbarce într-un avion pe aeroportul internaţional din Kuala Lumpur.

Diplomaţi nord-coreeni s-au opus autopsiei, potrivit unor responsabili malaezieni, însă Kuala Lumpur a anunţat vineri că trupul nu va fi predat Phenianului până când procedurile nu vor fi finalizate.

„Până în prezent, niciun membru al familiei sau apropiat nu a venit să identifice sau să ceară corpul. Avem nevoie de mostre ADN ale unui membru al familiei pentru a stabili profilul persoanei decedate”, a declarat Abdul Samah Mat, şeful Poliţiei din statul Selangor, unde se află aeroportul.

„Coreea de Nord a formulat o cerere pentru restituirea trupului, dar înainte de a-l preda, avem nevoie să îl identificăm”, a adăugat el.