Manifestanţii egipteni vor ca Hosni Mubarak să renunţe la putere imediat

(Ştire redifuzată. Ştirea a fost publicată iniţial marţi, 1 februarie)

Urmărește
4 afișări

Manifestanţii reuniţi în centrul capitalei Cairo au cerut din nou, marţi seara, plecarea imediată a preşedintelui Hosni Mubarak, după discursul televizat în care acesta a anunţat că va rămâne în funcţie până la alegerile prezidenţiale din septembrie, relatează AFP.

Preşedintele egiptean Hosni Mubarak, puternic contestat de populaţie, a afirmat marţi seara într-o alocuţiune televizată că va rămâne la putere până la alegerile prezidenţiale din septembrie, dar că nu va mai candida pentru un nou mandat.

"Pleacă! Pleacă!", au scandat miile de manifestanţi reuniţi în centrul capitalei egiptene imediat după ce au auzit discursul preşedintelui.

"Preşedintele este foarte încăpăţânat, dar noi suntem mai încăpăţânaţi decât el. Nu vom părăsi piaţa" Tahrir (Eliberării), epicentrul mobilizării populare, a declarat un lider al manifestanţilor la portavoce.

"Eu voi rămâne aici atât timp cât el nu va renunţa la putere", a declarat Abu al-Ela, un alt manifestant.

Răspunde pe site-urile Aleph News, Mediafax, Ziarul Financiar și pe paginile noastre de social media - ȘTIU și Aleph News. Vezi răspunsul la Știu, de la ora 19.55, Aleph News.

Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.

 

Preluarea fără cost a materialelor de presă (text, foto si/sau video), purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală, este aprobată de către www.mediafax.ro doar în limita a 250 de semne. Spaţiile şi URL-ul/hyperlink-ul nu sunt luate în considerare în numerotarea semnelor. Preluarea de informaţii poate fi făcută numai în acord cu termenii agreaţi şi menţionaţi aici