Manifestanţii au purtat o sperietoare cu efigia lui Putin şi pancarte pe care scria „Daţi puterea poporului” şi „De ajuns”.
Piaţa Puşkin, aflată în centrul Moscovei, a fost înconjurată de zeci de poliţişti şi de bariere metalice.
Opoziţia rusă organizează cu regularitate manifestaţii împotriva puterii, în urma cărora demonstranţii sunt, de cele mai multe ori, reţinuţi de poliţie, chiar dacă protestele sunt autorizate.
În data de 14 feburarie, liderul Frontului de stânga, Serghei Udalţov, a fost condamnat şi la zece zile de închisoare, pentru „nesupunere faţă de forţele de ordine”. În ianuarie, alţi patru lideri ai unor mişcări de opoziţie – Boris Nemţov, Eduard Limonov, Konstantin Kosiakin şi Ilia Iaşin – au fost condamnaţi la pedepse cuprinse între 5 şi 15 zile de detenţie, pentru acuzaţii similare.