FBI a lansat joi o anchetă cu privire la acest fost consultant al CIA şi la puternica agenţie americană de spionaj electronic NSA. Snowden a recunoscut din Hong Kong că este la originea scurgerilor de informaţii despre programele secrete de supraveghere a comunicaţiilor de către Washington, înainte de a dispărea în urmă cu câteva zile.
Beijingul a asigurat la rândul său că nu ştie nimic despre acest informatician în vârstă de 29 de ani.
„Pentru apărarea libertăţii de exprimare!”, „Protejaţi-l pe Snowden!”, „Nu extrădării!”, scandau sute de manifestanţi la Hong Kong, între care avocaţi pentru drepturile omului şi un număr mare de expatriaţi, au constatat jurnaliştii AFP.
Un bărbat purta o pancartă cu fotografia preşedintelui american Barack Obama având pe urechi nişte căşti voluminoase. Un alt afiş proclama: „Trădarea lui Snowden înseamnă trădarea libertăţii!”.
Autorităţile din Hong Kong, care beneficiază de o anumită autonomie sub tutela Chinei, au semnat de multă vreme un acord de extrădare cu Statele Unite. Dar Beijingul are dreptul să se opună prin veto oricărei decizii luate de acestea.
Manifestanţii au răspuns unui apel lansat de 27 de organizaţii de apărare a drepturilor omului şi libertăţilor. Organizatorii au predat Consulatului general american din Hong Kong o scrisoare pe care au dat-o publicităţii: „De mulţi ani, Departamentul de Stat american a apărat public cauza libertăţii utilizatorilor de Internet şi a criticat alte guverne pentru atacuri cibernetice, acte de spionaj (electronic) şi cenzură”, afirmă această scrisoare.
„Or, noi realizăm, graţie dezvăluirilor recente, că administraţia americană are propriile activităţi secrete de supraveghere şi pare să ducă propriul său război cibernetic împotriva Hong Kong-ului”, continuă scrisoarea, conchizând: „Este o încălcare a drepturilor omului faţă de cetăţenii din Hong Kong şi din lumea întreagă”.