Întrebat despre eventuale negocieri privind reducerea sancţiunilor impuse ca răspuns la invazia rusă în Ucraina, Rubio a spus că „nu s-a ajuns în acest punct”, scrie The Kyiv Independent.
Rubio a subliniat că orice soluţie finală la conflict va trebui să implice liderii europeni, având în vedere sancţiunile pe care aceştia le-au impus. Totodată, el a menţionat că SUA dispune de instrumente pentru a spori presiunea asupra Rusiei, dar speră că nu va fi nevoie de astfel de măsuri suplimentare.
Vineri, preşedintele american Donald Trump a declarat că ia în considerare impunerea unor noi sancţiuni bancare şi tarife asupra Rusiei până la stabilirea unui acord de pace.
De la începutul invaziei în Ucraina, în 2022, Moscova a fost supusă unor sancţiuni economice extinse din partea SUA şi a UE. Cadrul sancţiunilor europene include restricţii economice şi o listă de peste 2.400 de persoane şi entităţi vizate de îngheţarea activelor şi interdicţii de călătorie.