Prima pagină » Politic » Marea Britanie va livra Ucrainei drone, dar nu şi avioane de vânătoare / Kremlin: Asistenţa nu e determinantă

Marea Britanie va livra Ucrainei drone, dar nu şi avioane de vânătoare / Kremlin: Asistenţa nu e determinantă

Premierul britanic, Rishi Sunak, a asumat angajamentul, cu ocazia întâlnirii pe care a avut-o cu preşedintele Volodimir Zelenski, de a furniza Ucrainei drone militare şi de a instrui piloţi ucraineni, dar nu vor fi livrate avioane de vânătoare, iar Kremlinul nu consideră asistenţa determinantă.
Marea Britanie va livra Ucrainei drone, dar nu şi avioane de vânătoare / Kremlin: Asistenţa nu e determinantă
Mihai Draghici
15 mai 2023, 18:36, Politic

Marea Britanie va iniţia, în vară, instruirea piloţilor militari ucraineni, „împreună cu eforturile Marii Britanii de a colabora cu alte ţări pentru furnizarea de avioane de vânătoare F-16”, a declarat premierul Rishi Sunak, citat de cotidianul The Guardian.

Rishi Sunak a precizat că Londra va furniza Ucrainei sute de rachete antiaeriene şi noi tipuri de drone, inclusiv aparate de atac cu autonomia de peste 200 de kilometri.

„Conflictul este într-un moment critic. Marea Britanie va menţine angajamentul de susţinere a Ucrainei, pentru a se putea apăra singură. Este important să ştie Kremlinul că nu ne vom îndepărta. Suntem în acest angajament pe termen lung”, a subliniat Sunak.

Însă Downing Street a comunicat clar că Marea Britanie nu intenţionează să furnizeze direct Ucrainei avioane de vânătoare. „Ucrainenii au luat decizia de a-şi instrui piloţii pe avioane F-16, dar ştiţi că Forţele Aeriene Regale nu utilizează astfel de aparate”, a subliniat purtătorul de cuvânt al Guvernului de la Londra.

Rusia „percepe extrem de negativ” decizia Marii Britanii de a furniza Ucrainei echipamente militare, dar nu credem că asistenţa oferită va schimba cursul conflictului, a reacţionat Kremlinul.

Săptămâna trecută, Marea Britanie a dezvăluit că a furnizat Ucrainei rachete de croazieră de tip Storm Shadow, cu raza de acţiune de până la 250 de kilometri. Kremlinul a condamnat vehement decizia Marii Britanii. „Această acţiune necesită o reacţie adecvată din partea armatei noastre, care va lua decizii relevante din această perspectivă”, a avertizat Dmitri Peskov, purtătorul de cuvânt al Preşedinţiei Rusiei.