Prima pagină » Știri externe » Opoziţia câştigă alegerile parlamentare din Slovenia – exit-poll

Opoziţia câştigă alegerile parlamentare din Slovenia – exit-poll

Partidul Social Democrat se află pe primul loc în alegerile legislative din Slovenia, devansând Partidul Democrat Sloven (SDS), formaţiune de guvernământ de centru-dreapta, potrivit sondajelor efectuate la ieşirea de la urne şi difuzate de postul naţional de televiziune.
Opoziţia câştigă alegerile parlamentare din Slovenia - exit-poll
21 sept. 2008, 21:26, Știri externe

Partidul Social Democrat (SD) a câştigat 31,5 la sută din voturi faţă de 27,7 la sută obţinute de partidul premierului Janez Jansa, SDS, potrivit sondajelor realizate la ieşirea de la urne şi publicate după închiderea birourilor de vot.

SD şi partenerii săi de centru-stânga, care au promis să formeze o coaliţie de guvernământ în cazul câştigării alegerilor, par să cumuleze mai multe voturi decât SDS şi aliaţii conservatori ai acestuia. Primele rezultate oficiale sunt aşteptate în jurul orei 21.00 GMT (24.00 ora României).